Nevydařený lov

Je 18.října2017 N.P. Mana Pools Zimbabwe. Už v 5 hodin ráno se rtuť teploměru nekompromisně blíží k 35 st.C.  Po obvyklé ranní  akci se sbalením stanu a téměř bleskovou částečnou hygienou, odjíždíme do buše na místa, kde jsme minulé dny zahlédli lví rodinku. Dnes je tu poklid. Sedíme v autě a jako lovci na čekané, pátráme teleobjektivy a dalekohledy, zda se  NĚCO  neobjeví. Honza mne upozorňuje na dvě lvice, které se v poměrně velké vzdálenosti povalují v houští. Náhle se lvice zvedají a  přemisťují se, po celkem přehledné pláni, směrem ke vzdáleným stromům. V tichu jsou slyšet jakési vzdálené zvuky. Postupně zvuky sílí a my pozorujeme blížící se stádo buvolů, čítající minimálně 50 kusů. Teď už je nám  jasné, kam směřuje cesta dvou vyhladovělých lvic. Konečně nějaká očekávaná kořist na obzoru. Je to i na naše teleobjektivy daleko, ale přesto to zkoušíme. Taková situace se naskytne jednou za mnoho let, jak konstatuje Honza, který je v Africe již minimálně po dvacáté.
Lvice, které si zpočátku  vykračovaly spolu, se rozdělují a začínají s obvyklou strategií. Jedna se snaží zaujmout pozornost stáda. Druhá,  zatím nepozorována, opatrně obíhá stádo a snaží se ukrýt za spadlým stromem. Avšak stádo buvolů ji  zpozoruje. Zprvu se nám zdá , že buvoli jsou zaskočeni a chtějí vyklidit pole, aby nepřišli o některého slabšího člena stáda.
Náhle ale stádo změní strategii a uvědomuje si svoji početní převahu. Přecházejí do protiútoku.
Lvice se snaží kontrovat, avšak nejen početní, ale i hmotnostní převaha stáda je dostatečně velká ,aby si lvice uvědomily marnost svého konání.  Zprvu zvolna, ale jak stádo nabývá na síle, nezbývá lvicím než  urychleně spíše bleskově vyklidit pole. Stahují se do vzdáleného houští  a jak je zřejmé z přiložených záběrů, jsou značně pohublé. Asi už několik dní nic pořádného neulovily. Bohužel- prohraný boj a marný pokus o nasycení.
Vše, co jsem se snažil v několika větách popsat, se odehrálo v pár desítkách sekund. Naše fotoaparáty cvakaly jak o závod. Měli jsme štěstí, že jsme byli ve správnou chvíli na správném místě. I když to bylo dosti daleko, stádo vířilo neuvěřitelné spousty prachu, tak níže si můžete prohlédnout, co se mi podařilo z této akce vytěžit...