Cyklostezka podél toku Labe

Labe řeka pramenící v Krkonoších a po našem území protéká v délce 370km až po hranice s  Německem. Říkal jsem si - to si projedu někdy na kole. Tak  jsem  jednoho dne využil pohostinnosti mého kamaráda z Harrachova a přespal u něho, abych měl ráno dobrý start.
Za nejistého počasí vyjíždím z nejbližšího místa (tedy pro mne) od pramene Labe a stoupám  Harrachovem  serpentinami okolo Rýžoviště na Ručičky a následně ke  Dvoračkám. Tady už mlha sedí a drobně mrholí. Při sjezdu a traverzu na Mísečky se pěkně rozprší, a tak ani nesleduji kudy voda protéká a kudy vytéká z mého oblečení. Po sjezdovce z Horních Míseček sjíždím do startu mé cesty Špindlerova Mlýna.

Tady se mraky trhají  začíná posvitávat  slunce  a jak  najedu na silnici do Vrchlabí,  už se oteplí  a u přehrady pod Špindlem je pěkně  teplo .  Silnice mírně podél Labe klesá a postupně se otevírá  pohled do údolí. Ve Vrchlabí shlédnu  historické  jádro města k krásnou prvorepublikovou architekturou  propletu se  okolo automobilky a směřuji pěkně z kopce směr Hostinné Jaroměř.
Projíždím Dvůr Králové i zámek Kuks,  který se vynořuje vpravo od silnice mezi lány polí. Poměrně brzo jsem v Jaroměři. Dnes  to  hodilo 90km, kromě stoupání do Nemojova  na sedmdesátém kilometru se jedná o rovinatou krajinu s minimálním provozem, kterou mohu vřele doporučit i méně zdatným cyklistům. Pro případné zájemce info o  ubytování. Ubytovna TJ. Jiskra Jaroměř u Zimního stadionu 170Kč za noc. Čisté slušně vybavené, sprchy, možnost vlastního vaření , lednice. Tel.491812271.
Další den projíždím napříč Hradcem Králové a i když se snažím držet poblíž Labe, tak značení není  úplně nejlepší a trochu bloudím, ale za centrem už chytám cykloznačení č.24 a to mne vyvede z města . Cyklostezka vede po okraji Pardubic a v rovině kilometry rychle přibývají. Míjím Přelouč a až v Kladrubech si dopřávám zastávku. Koná se tu jakési setkání chovatelů koní, kteří se předvádějí v historických kostýmech  s dobovými kočáry a vším co k tomu patří.
Po dalších 25km přijíždím do Kolína kde strávím další noc v ubytovně FK Kolín hned u cyklostezky za městem. Cena 170Kč tel. spojení 321727716. Vybavení stejné jako minulé noci, taktéž čisté slušné mohu doporučit.  Kolínská gotická stavba chrám Sv. Bartoloměje stojí  za návštěvu  a směle může soupeřit s podobnými  perlami české gotiky. Dnes ujeto 118km.
Třetí den  mám  po 14km v itineráři lázně Poděbrady kde právě probíhá celostátní přehlídka mažoretek. Nádherné slunečné počasí  krásné dívky od nějakých 5let do ... téměř  značně zralého věku zde předvádějí své umění. Je co vidět a tak po dvouhodinové zastávce musím, ač nerad pokračovat dál.
Projíždím krajem Bohumila Hrabala, za řekou je jeho Hradišťko. Odbočuji  z cyklostezky a zajíždím do železniční stanice Kostomlaty, která  se stala slavnou téměř po celém světě, filmovým zpracováním  Ostře sledovaných vlaků v režii Jiřího Menzla. Za Starou Boleslaví  na chvíli mizí značení, a tak se držím podél řeky po úzké cestě mezi rybníky.  A až po několika kilometrech, kdy cesta končí v rákosí zjištuji svůj omyl a musím se vrátit . Teprve  na silnici před Borkem nalézám znovu označení cyklo 24 . Před sebou mám Kostelec  a průmyslové Neratovice.  Do Mělníka mi zbývá nějakých 10km, cyklostezka vede podél pravého břehu Labe, ale její kvalita je dosti bídná. Jedná se o původní  stezku, po které dříve putovaly koňské povozy. Je plná ostrých kamenů, výmolů, louží po předchozích deštích a tak se není co divit, že prázdné přední kolo mě nutí zastavit. Naštěstí je to nějakých 300m od prvních stavení Mělníka.
Štěstí  je na mé straně, protože zrovna zde mám zajištěný poslední nocleh mé cesty. Ubytovna  klubu  veslařů. Cena 150kč, ale kvalita dosti nízká v porovnání s předchozími dny. Jsou zde ubytovaní zahraniční dělníci.  Dnes ujeto 97km.  Další den už cestu znám z předchozích akcí, tak mne nemá co překvapit a ujíždím po levém břehu Labe do 22km vzdálené Roudnice.
Je vedro k zalknutí, tak během krátké zastávky na roudnickém náměstí  se přižene průtrž mračen a po svažitém náměstí se řítí potoky vody. Po hodině nucené přestávky se obloha vyjasní, vzduch je krásně čistý a po pravém břehu mne cyklostezka dovede do Litoměřic. Zde je podél řeky nově vybudovaná cyklostezka, která míjí město  a stále po pravém břehu pokračuje Českým Středohořím do Ústí nad Labem. Tady to stočím proti proudu přítoku -Bílinky  směr Teplice - konec mé cesty. Dnes 104km. Celé mé několikadenní putování bylo velmi příjemné - mohu jej doporučit  každému  i ne příliš zdatnému cyklistovi. Až na drobné výjimky je značení dobré, převýšení minimální a provoz pokud vede stezka po silnici je zanedbatelný.

Celkem ujeto 409km . Náklady na ubytování 490kč. Podél cesty jsou dostatečné možnosti  občerstvení, jak v místních restauračních zařízeních, tak v supermarketech větších měst v jejichž blízkosti cyklostezka vede.