Cape Cross Skeleton Beach

Stát: Namíbie
Místo: Skeleton Beach 20st. jižně od rovníku
Teplota: 12st.Celsia
 
Cape Cross – něco takového se skutečně jen tak nevidí. Západní pobřeží Namíbie se nazývá Skeleton Beach –pobřeží koster. Je to více jak 200   km dlouhý pobřežní pás, který přestože leží v horké Africe je neobyčejně studený přílivem chladných proudů z Atlantiku, takže není žádná zvláštnost v teplotách pohybujících se přes den okolo 15st.C a v noci dosti často i okolo 2až4st.C.
Další zvlášťností  je západní výběžek výše citovaný Cape Cross- největší koncentrace lachtanů jihoafrických na celém africkém kontinentě. Na ploše cca 2x0,5 km sídlí desítky tisíc lachtanů, kteří šíří hluk smíšený s hukotem vln rozbíjejících se o skalnaté břehy oceánu. Vítr vanoucí od oceánu sebou přináší  kromě hluku a vysoké vlhkosti i neobyčejně silný zápach z lachtaní kolonie. Toto místo patří mezi nejnehostinější v Africe. V době páření se tu nachází několikanásobně větší množství lachtanů.
Na konci října připlavou samci, kteří velikostí a vahou svých masivních těl 360kg převyšují výrazně samičky 75kg. Nedlouho poté listopad prosinec vrhne každá z těhotných samic jedno mládě. To zůstane v kolonii a bude se krmit asi 10měsíců. Potom co samice porodí, se s ní spáří samec  co kontroluje harém, přičemž plody tohoto spojení se narodí až za rok. Když všechny samice porodí a spáří se, samci kolonii opustí na volné moře, aby nabrali ztracenou hmotnost, kterou ztratili při obraně svých harémů. Ta je někdy tak horlivá , že po ní zůstanou i mrtvá a ušlapaná mláďata.
Cape Gross je zajímavý ještě jednou věcí – hned u lachtaní kolonie je vztyčen kamenný kříž, který připomíná místo, kde noha Evropana poprvé vstoupila na namibijskou půdu. Byl to Portugalec Diego Cao v roce 1485. Ten se musel divit, jestli už tu tenkrát byli ti lachtani. Byl prvním Evropanem, který se dostal tak daleko na jižním pobřeží v Africe. Tolik historie.
My jsme se po několika hodinách focení a pozorování lachtanů, ač v horké Africe, zcela promrzlí rádi přesunuli do auta a pokračovali v naší africké cestě.